Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları , Augmented Reality Nerelerde Kullanılır ?

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir ?

Artırılmış gerçeklik , 2008 yılında hayatımıza giren ve halen gelişimine devam eden teknolojilerden bir tanesidir. 2008 yılındaki bir sunum ile kullanıcılara sunulan bu teknoloji şuanda daha çok mobil platformlarda karşımıza çıkıyor. Sanal gerçeklikten farklı olarak gerçek nesne ve objelere giydirme yapılarak oluşturulan sanal ortamların kullanıldığı bu teknoloji şuan çok yaygın olarak tercih edilmese de bilişim sektöründe son dönemde çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Müşterilerine farklı bir deneyim yaşatmak isteyen firmaların tercihi olan bu teknoloji yavaş yavaş farklı alanlarda da tercih edilmeye başlandı.

Artırılmış gerçeklik, oldukça kapsamlı olan konularda bir tanesidir. Henüz gelişim aşamasında olan bu teknoloji şuan tam kapasiteyle kullanılamasa bile, Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları her alanda insanlara büyük faydalar sağlamayı başarmaktadır. Örneğin, artırılmış gerçeklik ile hazırlanmış olan bir ticaret uygulaması kullanıyorsanız bu uygulama size alışveriş yaparken büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Bu sayede daha kısa sürede işinize yarayan eşyaları bularak satın alabileceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir?

Birçok kullanıcı artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerini birbirine benzetmek ve bu iki teknolojiyi karıştırmaktadır. Sanal gerçeklikte oluşturulan ortam tamamen sanaldır ve bu ortamın gerçek dünya ile bağlantısı olmaz. Bu da kullanıcıların gerçek dünya ile bağlantılarının kopmasına neden olmaktadır. Ancak artırılmış gerçeklikte durum daha farklıdır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi tamamen gerçek dünyadan soyutlanmış sanal bir dünya oluşturmaz. Sanal ortam oluşturulurken gerçek nesne ve objeler kullanılır. Yani önünüzde bir masa olduğunu hayal edin. Artırılmış gerçeklikte bu masa üzerine çeşitli eklemeler yapılarak yeni bir masa oluşturulur ya da o masayı farklı şekillerde kullanmanıza izin verilir. Yani artırılmış gerçeklikte hiçbir zaman gerçek dünyadan kopmazsınız. Hem gerçek hem de sanal dünya size bir arada sunulmaktadır.

Artırılmış gerçeklik son yıllarda askeri alanda yaygın bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Özellikle pilotlar için geliştirilen gözlüklerde pilotlar gözlük ekranında artık hız, yükseklik, basınç gibi değerleri görebiliyor ve bu sayede ne yapmaları gerektiğine daha kolay karar verebiliyorlar. Bunun dışında ise askeri alanda kullanımı bulunmuyor. Bu kullanım ise şuan deneme ve geliştirme aşamasında olduğu için tüm pilotların kullanımına sunulmamaktadır.

İlginizi Çekebilir  DDoS Saldırısı Nedir ? Bu Saldırılardan Nasıl Korunur?

Artırılmış gerçeklik kullanım alanları sadece bunlar değil. Bunların dışında günümüzde birçok ticaret firması da bu teknolojiyi bünyesine dâhil ediyor. Özellikle restoranlarda bu teknolojinin kullanıldığını görebilirsiniz. Artırılmış gerçeklik uygulamasını tercih eden restoranlar müşterilerine verdikleri ürünler üzerine interaktif bağlantılar koymaktadırlar. Kullanıcılar cihazlarına indirecekleri uygulamalar ile bu interaktif bağlantıları kullanarak firmanın sunduğu artırılmış gerçeklik deneyimini yaşayabilmektedirler.

Ülkemizde bu hizmeti sunan birçok firma bulunuyor. Ankara Halk Otobüsü işletmesi olan EGO firmasında da bu teknoloji tercih ediliyor. Otobüs duraklarında yer alan interaktif iletişim kodlarını telefonunuza indireceğiniz uygulamaya tanıttığınız zaman durağa gelecek otobüslerin o an nerede olduğu, kaç dakika sonra durağa geleceği gibi tüm bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Artırılmış gerçeklik bunların dışında mimarlık ve mühendislik çalışmalarında da kullanılmaktadır. Özellikle yeni bir mimari – mühendislik projesi yapılacağı zaman artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde bu çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Artırılmış gerçeklik bu alanların dışında emlak sektöründe de çok fazla tercih ediliyor. Sayılık ya da kiralık bir ev olduğu zaman bu eve konulan interaktif kodlar ile evin tanıtım videolarına kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca bir sinema afişine telefonunuzu yönelttiğinizde afiş üzerinde filmin fragmanı hemen oynamaya başlayacak ve bu sayede film hakkında bilgi edinebileceksiniz. Kısacası artırılmış gerçeklik günümüzde tüm bu alanlarda tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Virtual Reality Sanal Gerçeklik Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?
M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !