artırılmış gerçeklik

Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir?

Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) Nedir?

Augmented Reality ( Artırılmış gerçeklik ) , son zamanların en popüler teknolojilerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok kısa sürede popüler ve saygın bir firma olmayı hedefleyenlerin tercih ettiği Augmented Reality ( Artırılmış gerçeklik ) , sunduğu avantajlar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Peki, birçok kişinin sanal gerçeklik ile karıştırdığı artırılmış gerçeklik tam olarak ne anlama gelmektedir?

Augmented Reality ( Artırılmış gerçeklik ) cihazların nesneleri algılayabilme özelliklerinden yararlanarak gerçek nesneler üzerine sanal nesnelerin yerleştirilmesine denir. Yani ortada bir sehpa olduğunu hayal edin. Artırılmış gerçeklikte telefonunuza yüklediğiniz uygulamayı bu masanın üzerine tutacak olursanız masanın üzerinde vazo, yemek vb. gibi nesneleri görebilirsiniz. Artırılmış gerçekliğin yapılabilmesi için en önemli şart internet bağlantısıdır. Aksi durumda artırılmış gerçeklik devreye girmez. Kullanıcılar genelde  Augmented Reality artırılmış gerçekliği, Virtual Reality ( sanal gerçeklik ) sanmaktadırlar. Ancak ikisi birbirinden tamamen farklı teknolojilerdir. Birisi sizi sanal dünyaya götürürken diğeri sanal dünya ve gerçek dünyayı bir arada sunar.

İlginizi Çekebilir  Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nedir?

augmented reality

Artırılmış Gerçekliğin Kullanım Alanları Her Geçen Gün Artıyor

Artırılmış gerçeklik denildiği zaman akla ilk olarak pazarlama sektörü gelmektedir. Özellikle gelişmekte olan firmalar ürünlerini daha interaktif bir şekilde pazarlamak için bu yönteme başvuruyorlar. Bu sayede firmalar müşterilerini daha kolay etkileyebilmek, ürün ve hizmetlerini tüketicilere satabilmektedir. Kullanıcılar cihazlarında bulunan uygulamalar ile bunu basit bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar.

Gelişmeyi hedefleyen markaların dışında emlak firmaları da AR teknolojisini çok sık tercih ediyorlar. Satın almak ya da kiralamak için bir evi merak ettiğinizde evin camında bulunan ilandan evin tanıtım videolarını izleyebilir ve videonun sonunda çıkan ilan bilgilerinden evle ilgilenen kişiye tek bir tıklama ile ulaşabilirsiniz. Bu sayede yeni bir ev satın alırken ya da kiralarken evi kontrol etmek için ilgili kişilere ulaşmayı beklemeden çok daha fazla bilgiye ve detaya ilanlardan ulaşabilecekiniz. Bu aynı zamanda zaman kaybetmemenizi de sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları , Augmented Reality Nerelerde Kullanılır ?

Bu teknoloji aynı zamanda sinema sektöründe de çok fazla tercih ediliyor. Yeni bir film çıktığı zaman cep telefonunuzdaki uygulama ile kameranızı filmin afişine çevirebilir ve bu sayede filmin fragmanını cep telefonunuzdan izleyebilirsiniz. Bilet almak istediğinizde ise fragmanın bitmesini bekleyebilir ve sinemadan biletinizi alabilirsiniz.

Yeni bir elektronik cihaz alındığında yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesi cihazın nasıl kurulacağını bilmemektir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda cihazın interaktif kutusu sayesinde kurulum videolarını izleyebilirsiniz. Bu sayede sayfalarca el kitapçığını okumak zorunda da kalmayacaksınız.

augmented reality nedir

Yeni bir eve taşındığınız zaman en büyük sorununuz evi nasıl dekore edeceğinizdir. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız ev dekorasyonu için geliştirilmiş olan Augmented Reality Artırılmış gerçeklik uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde evinizin hangi köşesine hangi eşyaları koyacağınıza kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

AR uygulaması son yıllarda ülkemizde de popüler olmaya başlamıştır. Özellikle eğitim sektöründe karşımıza çıkan bu teknoloji aynı zamanda sağlık ve turizm sektörlerinde de çok fazla tercih ediliyor. Ülkemizde daha çok Blippar ve Arox Bilişim gibi firmaların tercih ettiği bu teknoloji birçok reklam ve tanıtım videolarında kullanılıyor. Bunun için firmaların uygulamalarını Android ya da iOS cihazlarınıza indirmeniz ve daha sonrasında interaktif ürünü tanıtmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde uygulama devreye girerek videolar sizlere gösterilecektir. Kısacası Augmented Reality Artırılmış gerçeklik her ne kadar ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir teknoloji olsa da son yıllarda firmaların göstermiş olduğu ilgi sonrasında bu teknolojinin kullanımı hızla artmaya başladı. Gerek gelişimi amaçlayan firmalar gerekse de büyük firmalar kullandıkları bu teknoloji sayesinde müşterilerine farklı bir deneyim yaşatmayı başarıyor. Siz de müşterisi olduğunuz firmanın ürünlerine göz atarak bu teknolojiyi kullanıp kullanmadığını rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Yeni Yönetmeliğe Uygun Olan Eczane Tabelaları
M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !