e-ticaret sitesi kurmak

E-Ticaret Sitesi Kurmak , E-Ticaret’e Atılmak İsteyenlere Tavsiyeler

E-ticaret Sitesi Kurmak

Eğer aklınızda e-ticaret sitesi kurmak , eticaret sitesi açmak , internet üzerinden satış yapmak gibi bir girişimcilik fikri var ise öncelikle doğru ürün tercihi yapmalısınız. Bu yazımızda doğru ürün tercihi nasıl yapılır ve pazara nasıl dahil olunur, bunlardan bahsedeceğim.

Her geçen yıl internet üzerinden yapılan ticaret satış hacmi ve tüketici sayısı bakımından artış göstermektedir. E-ticaret son tüketiciye de toptan alım yapan tüzel yapılara da hitap edebilmektedir. Bu yüzden ne alana yöneleceğinizi baştan belirlemek önemlidir. Toptan alım yapan firmalar genelde sıkı fiyat araştırması yaparlar, bu yüzden uygun fiyatlı ürünler ve çok stok bulundurmanız gerekmektedir. Eğer bunun için yeterli alan ve yatırımınız yok ise son tüketiciye doğrudan satış yapmak daha avantajlı olacaktır.

 

e-ticaret sitesi kurmak

 

E-ticarette son tüketici sizden ne bekler?

 

Öncelikle e-ticaret yapmak istiyorsanız bir firma kurmanız gerekmektedir. Firma olmadan kuracağınız bir ticaret sitesi hem yasal olmayacaktır hem de müşteriye güven vermeyecektir. Müşteri güveni sağlamayan bir e-ticaret sitesi açmak kısa sürede zarar edecek ve belki de batacaktır. Kimse parasını çöpe atmak istemez. Tüketici karşısında sağlam bir firma ve muhatap görmek ister. Bunlardan sonra da ürün kalitesi gelir. Şahıs veya ltd firmanız yoksa firmanızı açtıktan sonra e-ticaret sitesi açma girişimi yapmanızı tavsiye ederim. E-ticaret işlerinde fiyat kadar güven de en önemli etkendir.

Firmanızı kurdunuz, e-ticaret sitenizi açtınız, peki sırada ne var ?

 

Müşteriye ulaşmak!

 

İnternet gittikçe büyüyen, sonu olmayan evren gibi. Her geçen gün yeni bir e-ticaret sitesi bu ekosisteme dahil oluyor. Eğer aklınızda bir site kurmak varsa siz de bu çabanın içerisinde olacaksınız. Satış yapmak için müşterilerin size ulaşması gerekir, ki bu zaten en temel meseledir. Sizi diğer sitelerden farklı kılacak bir şeyler olmalı. Eğer bir hizmet sunmayacaksınız, müşteriye ulaşmak yeni bir pazar bulmak ya da piyasada talep olacağını ön gördüğünüz bir ürün sunmak ile mümkün olabilir.

Piyasada bulunmayan ve belli bir kitleye hitap edeceğini düşündüğünüz bir ürün ile yola çıkmak niş ürün ile pazara dahil olmaktır. Ürün beklediğiniz talebi göremeyebilir. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için pazar araştırması iyi yapılmalı. Fiziksel olarak ya da sanal ortamda insanlar ile iletişime geçerek ürünün piyasada olması veya olmaması halinde neler değişeceğini konuşarak olası bir sıkıntıya yer vermemiş olursunuz. Niş bir ürün bulmak için çeşitli bölgesel pazarları inceleyebilirsiniz. Avrupa pazarında bulunan ve talep olacağını düşündüğünüz ürünleri ithal ederek Türkiye’deki alıcıya ulaştırmayı ya da anlaşma yaparak Türkiye’de ürünü satan yetkili bir firma haline gelmeyi tercih edebilirsiniz.

 

e-ticaret sitesi kurmak

 

Çin malı ile e-ticaret yapmak

 

Kulağa çok mantıklı geliyor. Çin’den ucuza al, yüksek kar ile sat. İş pek de öyle olmuyor. Çin’den getirtmeyi düşündüğünüz ürünlerin kategorisine göre gümrükte sorunlar çıkabiliyor, yüksek vergi dilimine girebiliyorsunuz. Vergisi artan bir ürünü daha yüksek fiyatla satmak zorundasınız ancak tüketici o ürünü o fiyattan almaya uygun mu? Bu yüzden Çin ürünleri hakkında da ince eleyip sık dokumak gerekiyor.

 

Satacağınız ürünü buldunuz! Şimdi sıra pazarlamaya geldi.

 

Pazarlama artık sosyal medya üzerinden yürüyor, bu bir gerçek! Eğer ürününüzü geniş kitlelere duyurmak istiyorsanız sosyal medya üzerinde takipçi kitlesi bulunan ve görüşlerine önem verilen kişiler ile irtibata geçerek reklam yapmayı tercih edebilirsiniz ya da kendi sosyal medya ağlarınızı güçlendirerek pazarlamayı yürütebilirsiniz. Sosyal medyanın yanı sıra websitenize SEO çalışmaları yaptırmalısınız. Reklamı kestikten sonra size kazanç sağlayan yegane yatırım SEO yatırımıdır. Ayrıca bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız kesinlikle adwords reklamları da çıkmanız gerekir. Google e-ticaret sitelerine farklı bir gözle bakar. Adwords reklamları çıkmanız ilk etapta hızlı satış için olmazsa olmazlardandır.

İnsanlar ürün almadan önce hakkında araştırma yapar. Bu araştırmalarda tercih edilen yollardan birisi insanların hazırladıkları izlenim videolarıdır. Siz de ürünlerinize yönelik izlenim tanıtım videoları hazırlayarak ürünlerinizi büyük bir kitleye tanıtabilirsiniz.

 

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin E-ticaret Alt Yapısı Sunan Örnek 3 Site

 

e-ticaret sitesi kurmak

 

Bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsunuz ancak alt yapıya, tasarıma çok para harcamak istemiyorsanız aşağıda önereceğimiz siteler tam size göre. Aylık ya da yıllık ödeme seçenekleri ile hem kolay yoldan e-ticaret sitesi sahibi oluyorsunuz hem de önünüze bir çok destek seçeneği sunuluyor.

 

Wix.com

Sitenizin tasarımını ister şablonlardan seçin isterseniz sürükle bırak yöntemi ile siz tasarlayın. Siparişleri, indirimleri ve ödemeleri tek bir yerden takip edebiliyorsunuz. Ara yüzü ve kullanımı kolay bir site olan wix ile alan adınızı da alabiliyorsunuz.

 

İdeasoft.com.tr

Yıllık uygun bir ücret karşılığı her anlamda mükemmel bir site yapmak istiyorsanız mutlaka ideasoft’un paketlerini inceleyin. Çeşitli fiyat seçenekleri ve sunduğu özellikler bakımından profesyonel ticaret dünyasına kapıları aralıyor diyebiliriz. Türk sitesi olması nedeniyle sorunları daha kolay çözebilirsiniz.

 

Ticimax.com

Ticimax’de e-ticaret alt yapısı ve desteği sağlayan bir Türk firmasıdır. Her türlü ihtiyacınıza karşılık oluşturulmuş paketler arasından tercih yaparak e-ticaret sitenizi rahatlıkla kurabilirsiniz. Hepsiburada, n11, gittigidiyor gibi e-ticaret siteleri ile de entegreli çalışan sistemleri mevcuttur.

E-ticarette insanların gördüğü ilk şey tasarımınızdır. Bu web siteleri ile hem tasarım hem de maliyet açısından kardasınız.

 

 

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Ücretsiz E-Ticaret Altyapılarından En İyisi Hangisidir ?

Bu soruya cevap olarak kesinlikle Opencart diyebilirim. Prestashop, Woocommerce, Magento gibi açık kaynak yazılımlar varken neden opencart diye soracak olursanız bu konuyu da  neden opencart başlıklı yazımda açıkladım. Birkaç tane örnek verecek olursam ;

+ Öncelikle kod yapısı nedeni ile google botları çok rahat tarar, 1 ay içerisinde 30K index aldığımızı bilirim.
+ Magento ve prestashop’a oranla daha seri çalışır.
+ Çok yüksek sayıda ürün kaldırabilir.
+ Seo dostudur ve seo modülleri ile organik aramalarda hızlıca başarı sağlamanızı sağlar.
+ Hemen hemen istediğiniz her konuda modül bulabilirsiniz.

Yazının tamamına buradan > Opencart ulaşabilirsiniz.

 

Arkadaşlar bu konu ile ilgili hangi e ticaret yazılımı kullanmalıyım , hangi e ticaret sistemi veya hangi e ticaret paketi seçmeliyim , hangi e-ticaret scripti , hangi alanda e-ticaret yapmalıyım , kimler e-ticaret yapabilir veya hangi alanda e-ticaret yapabilirim , neden yapmalıyım , nasıl yaparım , e-ticaret nereye gidiyor , e- ticaret yaparken dikkat edilmesi gerekenler gibi sorularınız varsa ister yorum olarak , ister iletişim sayfamızdan bana sorabilirsiniz. Kendim de aktif olarak hem de büyük ve rekabetli bir sektörde e-ticaret sitesi yönetiyorum , elimden geldiği kadarıyla yardımcı olurum.

 

Unutmayın e-ticarette niş pazarda kalite-güven-fiyat dengelemesi yapılırsa yüksek gelir elde etmek kaçınılmazdır. Günümüzde sıfırdan başlayarak doğru adımları atıp çok büyük bir site haline gelmiş, güzel kazançlar sağlayan birçok e-ticaret sitesi kurmak örneği vardır, neden siz de olmayasınız ? Doğru ürün ile yola çıkmanız ve başarılı bir e-ticaret girişimi gerçekleştirmeniz dileği ile…

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


520+ Abone Arasına Katıl !