Endüstri 4.0 ve OMRON Çözümleri

4. sanayi devrimi her geçen gün daha da çok hayatımızda yer alıyor. Öyle ki artık, hemen her fabrika sorumlusu endüstri 4.0 konusunda uzmanlara başvuruyor. Ülkemiz için de Endüstri 4.0 oldukça önemli. Eğer Türkiye Endüstri 4.0 hedeflerini tamamlayabilirse, milli gerilinde %3 oranında artış yaşanacak. Endüstri 4.0’ın öncü ülkesi Almanya ise her sene 40 milyar Euro bu alana yatırım yapıyor. Güçlü endüstriyel firmalar bu alanda sürekli AR-Ge çalışması yaparak, kendilerini geliştiriyorlar. Endüstri 4.0 ile bir diğer önemli nokta ise robotlar. Robotlu üretim giderek, daha da gelişiyor. Bugün otomobil endüstrisinde hemen hemen her firma endüstriyel robot kullanıyor. Dünya’daki robotların %40’ı otomotiv sanayisinde kullanılıyor.

Endüstri 4.0 ile birlikte en çok gelişen unsurların başında, akıllı cihazlar oldu. 2020 yılında, tüm dünyada internete bağlı cihaz sayısı 25 milyar adedi geçecek. Yani artık, aptal cihazlara yer yok. Bunun en güzel örneklerinden biri, sensörler. Eskiden aptal olarak nitelendirdiğimiz sensörler, artık IO link özelliği ile, uzaktan takip edilebiliyor, ayarları istenildiği gibi yapılabiliyor. Bu nedenle IO Link sensörler Endüstri 4.0’ın en güzel örneklerinden birini oluşturuyorlar.

İlginizi Çekebilir  Akıllarda Kalan Reklam Yöntemi Led Tabela

Sanayi 4.0 ile birlikte, SINIC teorisinin dayandığı modele ve Omron’un geliştirdiği ve modern topluma sunduğu temel yetkinlikler ve teknolojilere kusursuz şekilde oturuyor. Terminoloji değişkenlik gösterse de konuya bakış açısı tamamen aynı.

 

 

Masa Robotu OMRON ile İşBirlikçi Fabrikalar

Adaptif Masa tenisi robotu gösterisiyle, görmeye dayalı insan makine etkileşimi konusunda ciddi yol aldı. Robotun amacı insan rakibini yenmek değil, rakibinin masa tenisi becerisine uyum sağlamak ve topu oyunda tutmaktır. Bu teknoloji, gelecekte işbirliğine dayanan robot insan etkileşimi kavramı için bir temel oluşturur. Böylece yardımcı robotlar esnek bir şekilde insanlarla işbirliği içinde çalışır. Bu yardımcı robotların farklı davranışlara tepki vermesi gerektiği gibi farklı insanlara da tepki vermesi gerekir. Bir diğer önemli unsurun yine burada yapay yazılım olduğunu görüyoruz. Yapay zeka uygulamalarının yine Endüstri 4.0 noktasında oldukça önem taşıyacağı biliniyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de yapay zeka yazılımlarını artık sanayide kullanmaya başlayacağız.

İlginizi Çekebilir  Fiat Panda 1.2 Pop İncelemesi

Kaynak

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !