Facebook Sayfası Yönetimi ve İletişim Stratejileri

Facebook sayfası yönetimi ve iletişim stratejilerine dair konu başlığımızda da belirttiğimiz üzere adım adım yönetim sürecini ve dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz.

Öncelikle işletmenize veya projenize ait sayfanız için uygun sayfayı oluşturmadan önce geleceğe dair planlamanızı yapın.

Facebook sayfası yönetimi

Bu planlama içerisinde herkesin kolayca aklında tutundurabileceğiniz bir isim ile yer almalısınız. Adres isminiz kısa öz ve anlaşılır olmalıdır. Bir çok kişinin bu konuyu önceden yer alan isimlerin hakkının başkası tarafından alınması sorunu ortaya çıkıyor. Bu sorunu isiminizden taviz vermek yerine isim alınmış ise yan anahtar kelimelerle desteklemenizi öneriyoruz. Örneğin X ismindeki acentenize facebook.com/xacente ismi alınmış ise /xacentesigorta, /xacentesigortası vb. sizlerin türeteceği faaliyetinize uygun destekleyici isimler yer alabilir. Aksi taktirde yabancı türevde kelimeler iletişiminizdeki hedef kitleniz için uygun değilse bu durum olumsuz sonuçlanabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse isim sizin web sayfanızda yer alan domaininiz kadar kıymetlidir. Akılda kalıcı isimlerle yer edinmeye çalışın.

İlginizi Çekebilir  Android Son Sürüm için Messenger İndir

Sayfanızda yer alacak içerikleriniz veya tanıtımlarınıza uygun isim seçildikten sonra işletmeniz için uygun türde bir sayfa kategorisi seçerek sayfanızı oluşturun.

Sayfanız oluştuktan sonra ise dikkat edilmesi gereken hususlar markanıza yapılan yatırımları destekler;

 • Profil fotoğrafınızda işletmenize ait kurumsal logonuzu sade beyaz bir zemin üzerinde kullanabilirsiniz. Bu profesyonel bir sayfada olması gereken sade, karmaşadan uzak akılda kalıcı olmanızı sağlayabilecek bir seçimdir. İlk izleniminizi oluşturursunuz.
 • Kapak fotoğrafında ise mobil arayüzü ve web ortamındaki boyutlara uygun olarak hizmetlerinizdeki türleri kolaj yöntemiyle sıralayabilirsiniz. Mutlaka iletişim için gereken web sitenizin, telefon bilgilerinizin yer alacağı bir alan tasarımına yer veriniz. Tasarımın özgün olmasının yanı sıra buradaki tasarımda da sadelik ve net mesajlar ön planda olmalıdır.
 • İçerik tasarımlarınızı bombardıman halinde değil de haftalık 3-4 post olarak giriş yapıp paylaşmanızda fayda vardır. E-ticaret sisteminiz yok ise yüzlerce ürün tanıtımınız yok demektir. Bununla ilgili çalışmalarınız marka veya hizmet tanıtımı ise bu aralık yeterli olacaktır.
 • İçerik paylaşımlarında kare boyutlar mobil için dikkat çekebileceği gibi standart bir kalıba bağlı kalmanız gerekmez. Dikdörtgen şeklinde boyutlarda kullanabilirsiniz.
 • Detay vermek gerekirse ;
 • Profil fotoğrafı için minimum 180×180 px
 • Kapak fotoğrafı için 851×315 px
 • İçerik girişlerinde Kare boyut için: 900×900 px
 • İçerik girişlerinde Yatay boyutlandırma için: 1200×600 px gibi boyutları kullanmanız da fayda var.
İlginizi Çekebilir  Sosyal Medya Görsel Boyutları - Facebook, Twitter, Instagram, Youtube 2017

Genel anlamda içerikleri oluştururken etkileşim önemlidir. Sosyal medya üzerinde facebook sayfa yönetimi yaparken etkileşimi artırmanın yollarında ise tasarım, iletişim stratejisi, verilen mesajların etkisi büyüktür.

Planlamanızı hayata geçirme vaktiniz geldi!

Sayfanız için hedeflerinizi bu noktada devreye sokun. Hedef kitlenizin yaş aralığını, motivasyonlarını, hobilerini, beğeni oranlarını analiz ederek düşündüğünüz kitleyi analiz edin. Bu sayede yeni içerik girişlerinizde iletişiminizi ve tasarımlarınızı bu yönde kurgulayabilirsiniz.

Sayfanızda var olan kişilerin artışını sağlamak için ise;

 • Sponsorlu reklamlar vermeniz gerekebilir. Sayfanızı daha fazla kişi duysun, görsün, iletişime geçsin istiyorsanız gönderilerinizi öne çıkarmanız da fayda var.
 • Tasarımını ve iletişimini oluşturduğunuz görselinizi paylaştıktan sonra gönderiyi öne çıkar butonu yardımıyla facebook reklam yönetim panelinden gereken optimizasyonu(hedef kitle, yaş aralığı, cinsiyet, maliyet oranlarını) oluşturduktan sonra reklamınızı onay için gönderirsiniz. Reklamınızdaki text kısımlarına dikkat ettiyseniz görüntülenmede ulaşım sorunu yaşamayacağınızdan kurallara uyduğunuz taktirde reklamınız onaylanır.
İlginizi Çekebilir  Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır ? ( ∞ )

facebook sayfa yönetimi

Reklamlar size ne değer katar?

 • Facebook reklamları sayesinde işletmenizin gösterimi bulunduğunuz çevre, görünmesini istediğiniz hedef kitleye ulaşım ile sayfanıza ilgi artar.
 • Ürün ve hizmet tanıtım modellerinde ise var olan ürününüzü bu platform aracılığıyla pazarlayabilirsiniz. Satış odaklı kullanabilirsiniz.
 • Hizmetinizin kalitesini var olan sayfanıza trafik alırken gönderileriniz ve doğru iletişim stratejilerinizle göstererek markanıza prestij sağlarsınız.

Facebook sayfası yönetimi yazımızın bu şekilde sonuna geldik. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.

Uğur Kısabacak

Uğur Kısabacak

İletişim fakültesinin reklamcılık bölümü mezunu, görsel düşünebilen, potansiyelimin farkında, iletişim kapasitesi yüksek, az ile çok şeyin anlatılabileceğini bilen; ama çok şey bilmediğimi itiraf edebilecek kadar dürüst, bilgiye aç, en iyisini arayan, kaliteyi benimsemiş bir iletişim tasarımcısıyım.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !