ftp programları

FTP Programları İncelemesi , En İyi 4 FTP Programı

Web tasarım ile ilgilenenlerin özellikle ihtiyacını hissettiği programların en başında ftp programları gelir. Bu yazımda en iyi ftp programlarını tanıtacağım.

1. FileZilla 

Filezilla nedir ne değildir kısaca bakalım. 2001 yılında bir ders projesi için Tim Kosse ve sınıf arkadaşları tarafından tasarlanmıştır. Proje büyütüldü ve piyasaya sürme zamanı geldiğinde Tim Kosse ve iki arkadaşı programın açık kaynak kodlu ve ücretsiz yayınlanması gerektiğine karar verdiler çünkü o zamanalarda piyasada bir çok FTP programı vardı.

FileZilla ücretli olarak verilseydi belkide günümüze kadar gelemeyecekti ve rakipleri tarafından ezilicekti. FileZilla çoklu platform desteği sayesinde Windows,  Mac OS X  ve Linux üzerindede kullanılmaktadır.

Aynı zamanda FileZilla Client ve FileZilla Server olarak 2 türü bulunmaktadır bunlardan Client olan bilgisayarlarımızdan sunuculara veri aktarımı için kullanılmakta, diğer File Zilla Server ise bilgisayarların sunuculara FileZilla üzerinden bağlanabilmesi için sunuculara kurulmaktadır. Kısacası sunucuların FTP yönetimi için kullanılır.

İlginizi Çekebilir  Kişisel Blog Sahiplerine : Kişisel Bloglara Hit Kazanma Önerileri

File Zilla’yı birinci sıraya koymamızın en önemli etkenlerinden birisi webmasterlerin ilk tercihinin FileZilla olması ve ikinciside 2014 yılında FileZilla’nın SourceForge.net’ten en çok indirilen 9. yazılım olmasıdır.

Basit arayüzü, çoklu platform desteği, Ayarlanabilir hız limitleri, Türkçe dil desteği, Maksimum 4 GB olan dosyaların duraklatıp tekrar yüklemeye devam etme özelliği ve FTP, FTPS, SFTP desteğini sunması öne çıkan ve birinci sıraya yerleşmesine olanak sağlayan özelliklerindendir. Odiji olarak ftp programları arasında bizim de en favori FTP programımız FileZilla’dır.

Bu linkten ulaşabilirsiniz : https://filezilla-project.org/

 

2. Cute FTP
GlobalSpace tarafından geliştirilen CuteFTP dosya boyutlarına sınır koymadan her türlü dosyayı ve çeşitli dosya türlerini transfer edebilmenizi sağlar. 1996 yılında geliştirilen CuteFTP ücretli bir yazılım olduğu için $59.99 sahip olabiliyorsunuz.

FileZilla’da olduğu gibi durdurma ve devam ettirme özelliği ve basit arayüzü bulunur. FileZilla’da olmayan bir özelliği ise html düzenleyebilme özelliğine sahiptir. CuteFTP ücretli olarak verilsede büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olması ne kadar köklü ve sağlam bir yazılım olduğunun göstergesidir. FileZilla aksine CuteFTP Linux işletim sistemini desteklememektedir ancak Windows ve Mac OS X platformlarından CuteFTP’yi kullanmak mümkün. FTP programları içerisinde en iyilerinden birisidir.
3. WinSCP
FileZilla ve CuteFTP nin aksine WinSCP sadece Windows platformunda yer almaktadır ancak açık kaynak kodlu olması, SFTP, SCP, FTPS desteklemesi ve diğer FTP yazılımlarında olmayan etkileşimli klavye, SSH şifreleme, Kerberos (GSS) kimlik doğrulaması , public key, temel dosya yöneticisi ve komut dosyası gibi özellikleri sunması çoklu platform desteklememesinin üstünü örtüyor.

İlginizi Çekebilir  Kişisel Blog Sahiplerine : Kişisel Bloglara Hit Kazanma Önerileri

 

4. CyberDuck
Alternatif olarak denemenizi tavsiye edebileceğimiz bir programdır. İlk önce Mac OS X platformunda ücretsiz olarak kullanıcıya sunulan ve kısa sürede popüler olan bir yazılım olması üzerine 2014 yılında Windows platformundada faaliyet göstermeye başlamıştır. Windows platformunuda desteklemesi üzerine CyberDuck değiştirilerek yeni yüzüyle ücretsiz olarak tekrardan piyasaya sürüldü.

Önceden olduğu gibi Windows platformunda da çok ilgi gördü ve kısa sürede popüler olmayı başardı. Yine diğer yazılımlarda olduğu gibi CyberDuck’ta kolay bir arayüze sahiptir ancak diğer programlarda olmayan diğer özellikleride şunlardır; CyberDuck üzerinden Google Cloud, WebDAV, Rackspace Cloud, Amazın S3, Windows Azure, seo gibi servise bağlanmanızı mümkün kılar.

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !