Intel, Dizüstü Bilgisayar Tarafında Pazar Payı Kaybedebilir!

Geride bıraktığımız günlerde Qualcomm’un çeşitli dizüstü bilgisayar üretici ile yaptığı ortaklık neticesinde Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlara eklediği Snapdragon 835 mobil işlemcileri, berberinde çok ciddi tartışmaları ve varsayımları da getirdi.

Böyle bir adımın atılması ile beraber donanım dünyasının en önemli isimlerinden olan Intel, dizüstü bilgisayar sektörü tarafındaki gücünü kaybetmeye başlayabilir.

Snapdragon işlemcili bilgisayarlar piyasada yer alacak!

İlk etapta konuya açıklık adına belirtmek gerekirse, bir süre önce HP ve Asus gibi önemli teknoloji şirketleri, Snapdragon işlemcili ve Windows 10 S mobil işletim sistemli dizüstü bilgisayar modellerini duyurdu.

2’si1 formundaki bu yeni ASUS NovaGo ve HP Envy x2 modelleri, Qualcomm’un mobil işlemci modeli Snapdragon 835’ten gücünü alıyor ve daha önce de belirtildiği gibi Windows 10 sürümlerinden olan 10 S sürümünü taşıyor.

Yeni modeller en çok uzun süreli batarya ömürleri öne çıkmış ve her daim 4G üzerinden internete bağlı olabilmeleri ile dikkat çekmişti. Tıpkı bir telefon gibi sürekli internet üzerinden denetim gerçekleştirebilen bu 2’si1 bilgisayar modelleri, aynı zamanda 10 saate kadar pil ömrü sunabiliyordu.

İlginizi Çekebilir  Bilginin Adresi Teknik Bilimler

Bu durumun Intel ile ilgili olan bölümü ise çok daha farklı bir şekilde gündeme geliyor. İlk etapta donanım haberleri ile gündeme gelen Intel’in çeşitli açıklamalar, Qualcomm’un PC sektöründe yer almaya başlamasına karşın üstü kapalı tehdit içeriyordu.

Intel’in donanım dünyasında birçok patenti ve köklü bir varlığının olması, Windows temelli bilgisayarlarda geçerliliğini koruyordu. O dönemlerde Qualcomm’un dizüstü bilgisayarlar ile kullanıcılara sunulacağı ile ilgili haberler, Intel tarafından böyle dikkat çeken bir açıklamanın yapılmasına vesile olmuştu.

Ancak Intel’in üstü kapalı mesajını içeren bu açıklama, yeni modellerin Snapdragon 835 mobil işlemci ile birlikte duyurulması, Qualcomm’un açıklamayı umursamadığı veya Intel’in bu açıklamasının yersiz olduğu anlamına geldi.

Taşınabilir bilgisayar dünyası, Intel aleyhine devam edebilir!

Böyle bir gelişmenin yaşanması, Intel’in taşınabilir bilgisayarların donanım dünyasındaki varlığı zora sokabilir. Daha uzun pil ömrü, 4G ve daha sonraları sunulmaya başlanacak olan 5G teknolojisi destekleri ve yüksek mobil uyumluluk gibi maddeler ile öne çıkan Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerin taşınabilir bilgisayar ve 2’si1 bilgisayar modellerinde yer alması, Intel’in bu sektördeki dominant yapısını ortadan kaldırabilir.

İlginizi Çekebilir  Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları , Augmented Reality Nerelerde Kullanılır ?

Elbette ki böyle bir gelişmenin yaşanması için tüketicilerin yeni Snapdragon 835’li modellere olan ilgisi ile netleşiyor olacak. Intel U serisi işlemciler ile dizüstü bilgisayar dünyasındaki varlığı, eğer Snapdragon başarılı bir işlev sağlarsa, bir süre sonra Asus, HP ve diğer önemli dizüstü bilgisayar üreticileri tarafından tercih edilmemeye veya daha az tercih edilmesi ile zora girebilir.

Şu an için Intel, şimdiye kadar AMD ile rekabeti karşısında iyi bir iş çıkartıyor ve laptop tarafında tekel gibi bir imaj çiziyordu. Şimdi ise Qualcomm’un da bu sektörde varlık göstermeye başlaması, donanım dünyasında farklı gelişmeleri ortaya çıkartabilir.

Öyle anlaşılıyor ki her ne kadar halen daha masaüstü ve sunucu tarafında Intel’in Core i serisi ve Xeon serisi ile öncü olması devam ediyor olsa da mobil bilgisayarlar tarafından işler çok farklı noktalara gelebilir. Bu konuda Intel tarafından nasıl bir strateji izlenmeye başlanacağı ise büyük bir merak konusu haline gelmeye başlamış oldu.

İlginizi Çekebilir  Yapay Zeka Nedir ? Yapay Zekanın Derinliklerine İniyoruz
M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !