iş görüşmesi

İş Görüşmesi Rehberi , İş Görüşmeleri İçin Tavsiyeler

Eğitiminizi tamamladınız, çalışmaya başlayacaksınız ve bir firmadan iş görüşmesi ne çağrıldınız. Eğitiminize, yaratıcılığınıza, firmaya katacağınız faydalara güveniyorsunuz, buraya kadar herşey güzel. Ancak işe alınma sürecinde CV kadar önemli olan bir unsur daha var, iş görüşmesi. Peki iş görüşmesinde neler yapmanız veya neler yapmamanız gerektiğini biliyor musunuz, ne kadar biliyorsunuz ? İlk intiba her zaman önemlidir. Tavsiyelerimize kulak verin.

Öncelikle, iş görüşmelerini 5 kısımda ele almalıyız.

 • iş Görüşmesine Gitmeden Önce
 • iş Görüşmesi Öncesi
 • iş Görüşmesi Esnası
 • iş Görüşmesi Sonu
 • iş Görüşmesi Sonrası

1 – İş Görüşmesine Gitmeden Önce

iş görüşmesi öncesi

 • Kendinizi tanıyın / tanımlayın. Teknik olarak ve davranış olarak yeterliliklerinizi , becerilerinizi , ilgi alanlarınızı , yatkınlıklarınızı bilin. Kendine en uygun işi seçebilenler, kendi eksikliklerini ve avantajlarını en iyi bilenler, kendini en iyi tanıyanlardır.
 • Başvuracağınız pozisyon hakkında toplayabildiğiniz kadar çok bilgi toplamaya çalışın. Başvuracağınız pozisyona uygun olarak, akademik – profesyonel tecrübelerinizi veya katacağınız değerleri, fikirleri aklınızda toparlayın.
 • Başvuracağınız pozisyonu ilgilendiren ve sizin sahip olduğunuz, tecrübeler olsun, başarılarınız olsun, parlak fikirleriniz olsun bunları barındıran bir yazı hazılayabilirsiniz.
 • Herkesin özellikle güçlü olduğu , tabiri caizse elinin yatkın olduğu yönleri vardır. Bu yönleri liste yapın.
 • İş görüşmesine gitmeden önce muhakkak hem başvuracağınız pozisyon ile ilgili, hem başvuracağınız şirket/firma/kurum ile ilgili bilgiler toparlayın. Firmanın tarihi, özellikle önem verdiği değerler, kültürel yapısı, işleyişi, misyonu, vizyonu, sektörü, rakipleri, ürünleri, hizmetleri vb. hakkında ne kadar çok bilgi ve fikir sahibi olursanız, kendi yatkınlıklarınız ile başvuracağınız pozisyonu o kadar çok aklınızda karşılaştırır, tartar ve beklentilere o derece yanıt verebilirsiniz.
 • İş görüşmesinde sorulabilecek olası sorulara karşı hazırlıklı olun. Genel olarak alışılagelmiş klasik sorular vardır. Ancak bunların dışında farklı sorular da gelebilir. Görüşmelerin zorlu geçmesini aslında bu farklı sorular sağlar. Bu tarz soruları da hem firmanın genel yapısına bakarak , hem de kitaplardan, google’dan ve çevrenizdeki insanların başvurularında aldığı soruların neler olduğunu araştırarak öğrenebilirsiniz.iş görüşmesi sırasında

  İş görüşmelerinde sorulan sorular arasından klasikleşmiş olanlar şu şekildedir genelde :

  – Bu kurumda çalışmak istemenizin nedeni nedir ?
  – Bu pozisyonda çalışmak istemenizin nedeni nedir ?
  – Sizce çalışmak istediğiniz pozisyonun gerektirdiği teknik, sosyal yetkinlikler veya özellikler neler olabilir?
  – Firmamıza ne gibi katkılarda bulunabilirsiniz ?
  – Ne zamandan beri iş arıyorsunuz ve bu süreçte hangi tarz pozisyonlara başvuru yaptınız ?
  – Firmamız hakkında bilginiz var mı ?
  – Başvurduğunuz pozisyon için firmamızın işleyişi hakkında bilginiz var mı ?
  – Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili, hayalinizde canlandırdığınız ideal çalışma ortamı nasıldır ve nasıl olmalıdır ?
  – Son çalıştığınız firmadaki göreviniz nelerdi, firmaya rutin işler dışında nasıl bir katkıda bulundunuz ve ayrılma sebebiniz neydi ?
  – İşverenden nasıl beklentiler içerisindesiniz ?
  – Önümüzdeki 5 yıl içerisindeki hedefleriniz veya kariyer hedefleriniz nelerdir ?
  – Önceki çalıştığınız firmada yaşadığınız problemler veya olumsuzluklar nelerdir ?
  – Önceki çalıştığınız firmada sizden sorumlu olan kişi ile aranızda ne gibi problemler yaşandı ?
  – Güçlü yanlarınız nelerdir ?
  – Geliştirilmesi gereken yanlarınız nelerdir ?
  – Neden sizi tercih etmeliyiz ?

 • İş görüşmesine hangi kıyafetlerle gidilir diye çok sorgular alıyoruz mesela. Siz de iş görüşmesine gitmeden önce, gideceğiniz şirketin genel kıyafet yapısına uygun, temiz, sade bir görünüm tercih etmeye dikkat edin.
 • İş görüşmesine gitmeden önce , gideceğiniz şirketin adresini net olarak öğrenin, hatta o civarlardaki trafik durumunu da öğrenin, asla geç kalmayın, gerekirse önceden gidin.
 • Yanınıza nüfus cüzdanınızı, CV’nizi, portfolyonuzu, ve varsa firmanın özellikle istediği belgeleri alın. CV oldukça önemlidir, CV’niz yok ise CV hazırlama rehberi hazırladık, göz atın.

 

2. iş Görüşmesi Öncesi

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi görüşmeye erkenden gitmeye çalışın, hem üzerinizdeki stres ve gerginlik azalır, hem de beklerken çalışanları ve genel yapıyı izleyip durum analizi yapma fırsatınız olur.
 • Güzel kokmaya dikkat edin ancak ağır kokulardan kaçının. Sigara kullanıyor iseniz en az 1 saat öncesinden sigara içmeyi bırakın, ellerinizi, yüzünüzü, kısacası sigara kokabilecek herhangi bir uzvunuzu 🙂 yıkayarak kokudan arının.
 • Aç karna gitmeyin, tıka basa da yemeyin, tuvalet ihtiyacınız olmasın, karnınız da guruldamasın 🙂  Ağız kokusu yapacak yemeklerden uzak durun.
 • Cep telefonunuzu kapatın, kapatmıyorsanız titreşimini de kapatarak sessize alın.
 • CV, portfolyo vb. hazır bulundurun, çantanızdan aramak zorunda kalmayın, kendinizi fiziksel olarak hazırlayın.

3. iş Görüşmesi Esnası

iş görüşmesi yapan bayan

Geldik en heyecanlı kısma. Hazırlıkların hepsi tamamlandı, bekleme süresi ve bitti, iş görüşmesine gireceksiniz. Haydi hayırlısı.

 • Karşınızdaki kişilerin ellerini kendinden emin ancak yüzünüzde güzel bir gülümseme ile, muhatabınızın gözlerinin içerisine bakarak sıkın. İlk intiba çok önemlidir.
 • Boş bulduğunuz yere lap oturmayın, size yer gösterilmesini bekleyin.
 • Karşınızda konuşma yapan kişiyi dinlerken vereceğiniz cevapları değil, anlatılanları dinleyin, dinlediğinizi belli eden onaylayıcı ifadelerde bulunun.
 • Muhatap olduğunuz kişileri profesyonel ve saygılı sınırlar içerisinde, gülümsetmeye , ortamı ısıtmaya çalışın.
 • Cevaplarınız net ve öz, soruya doğrudan cevap veren, kararlı ve somut bir ses tonu ile olsun.
 • Sorulan sorulara hemen cevap vermek için kendinizi kasmayın, ufak bir düşünme süreniz olduğunu bilin. Sorunun cevabını önce aklınızda toparlayarak netleştirin.
 • Soru sormaktan çekinmeyin. Size yöneltilen soruları anlamamanız durumunda, soruyu tekrarlayarak , doğru anladım değil mi ? tarzında soru yöneltebilirsiniz.
 • Konuyu dağıtmamaya azami önem gösterin.
 • Soruları cevaplarken seçtiğiniz kelimelere de önem verin, kelimeler anlattığınız şeyi vezir de yapar rezil de.
 • Asla yalan söylemeyin, emin olun bir gün karşınıza çıkacaktır. Cevaplamak istemediğiniz soruları kısaca nedenleri ile belirtin.
 • Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili olarak, kendinizde avantaj olarak gördüğünüz, güçlü olduğunuz yanlarınızı anlatan anahtar kelimeleri, birkaç defa kullanın, akıllarında kalmasını sağlayın.

 4- iş Görüşmesi Sonu

 • İş görüşmesi sonlanırken, görüşme öncesinde ve görüşme esnasında ne kadar olumlu tutum içerisinde iseniz, görüşme sizin adınıza olumsuz geçmiş de olsa, akıllarda iyi bir intiba bırakarak ayrılmak için, görüşmeyi olumlu bitirmeye çalışın. Karşınızdakilere yine gülümseyin, ellerini samimi bir şekilde sıkın, ve potansiyel bir iş yerinden olumlu intibalar bırakarak ayrılmaya özen gösterin. Zamanın ne getireceğini hiçbirimiz bilemeyiz.
 • Sizi bu iş görüşmesi öncesinde değerlendirmeye aldıkları için kibarca teşekkür edin.

5. iş Görüşmesi Sonrası

iş görüşmesi sonrası

Görüşmeden sonra bir değerlendirme süreci illaki olacaktır. Birkaç gün veya 1-2 hafta bu sürece zaman verin. Eğer olumlu dönüş gerçekleşirse ne ala. Olumsuz bir dönüş gerçekleşirse, neden kabul edilmediğinizi kendi kendinize sorgulayın, yeterliliklerinizde mi aksaklıklar var, yanlış bir pozisyona mı başvurdunuz, yoksa iş görüşmesi sırasında mı bir aksaklık yaşandı, sorgulayın ve sonraki iş görüşmeleri öncesinde sizin için tecrübe olsun.

Eğer herhangi bir dönüş gerçekleşmez ise firmayı arayarak bilgi almaya çalışın. Her iş görüşmenizi bir tecrübe olarak görün. İleriye doğru belki daha iyi bir iş bulmak için, belki mevcut işinizi değiştirmek için belki de sadece kendinizi sınamak için iş görüşmelerine gireceksiniz. Her yaşantı bir tecrübedir ve insanı daha iyi noktalara taşır.

Sitemize gelen popüler sorgular
1 kadın 1 erkek iş görüşmesi 11880 iş görüşmesi 2 iş görüşmeleri 2 iş görüşmesinde neler sorulur 2. iş görüşmesi 2. iş görüşmesinden sonra 2. iş görüşmesine çağrılmak 2.kez iş görüşmesi3 idiots iş görüşmesi
3 kardeşi iş görüşmesine hazırla 3 kez iş görüşmesi 3 kez iş görüşmesine çağrılmak 3. iş görüşmesi 3m iş görüşmesi 5 er beşer sivaslı iş görüşmesi
9.sınıf ingilizce iş görüşmesi diyalogları apple türkiye iş görüşmesi c&a iş görüşmesi cnntürk iş görüşmesi
d&r iş görüşmesi diş teli iş görüşmesi e&y iş görüşmesi gta 4 iş görüşmesi
h&m iş görüşmesi h&m iş görüşmesi soruları hayrettin iş görüşmesi şakası
hm iş görüşmesi hm iş görüşmesi soruları huawei türkiye iş görüşmesi ingilizce iş görüşmesi job interview innovia 2 iş görüşmesi is gorusmesi cevaplar is gorusmesi fransizca is gorusmesi referans kontrolu is gorusmesi ucret is gorusmesi zamani iş görüşme şakaları iş görüşmesi iş görüşmesi 2. görüşme iş görüşmesi 2015
iş görüşmesi aday değerlendirme formu
iş görüşmesi almanca
iş görüşmesi anneler günü
iş görüşmesi anıları
iş görüşmesi assessment
iş görüşmesi ayakkabı
iş görüşmesi aşamaları
iş görüşmesi bahaneleri
iş görüşmesi bayan kıyafetleri
iş görüşmesi başarı hikayeleri
iş görüşmesi beden dili
iş görüşmesi beğenmediğiniz yönleriniz
iş görüşmesi bilgisayar programları iş görüşmesi biz sizi ararız iş görüşmesi bize kendinizden bahsedin iş görüşmesi bize ne katabilirsiniz iş görüşmesi blazer ceket iş görüşmesi caps iş görüşmesi capsleri iş görüşmesi case study iş görüşmesi case study örnekleri
iş görüşmesi cevap mektubu iş görüşmesi cevapları iş görüşmesi cv örnekleri iş görüşmesi cümleleri iş görüşmesi davet maili iş görüşmesi davet maili örnekleri iş görüşmesi değerlendirme formu iş görüşmesi dikkat edilecek hususlar
iş görüşmesi diyalogları iş görüşmesi diyalogları ekşi iş görüşmesi diyalogları ingilizce iş görüşmesi diyalogları türkçe iş görüşmesi diyaloğu iş görüşmesi dua iş görüşmesi edebiyat iş görüşmesi eksik yönleriniz iş görüşmesi ekşi iş görüşmesi elbise iş görüşmesi en zayıf yönünüz
iş görüşmesi erkek kıyafet iş görüşmesi erteleme
iş görüşmesi eski işinizden neden ayrıldınız
iş görüşmesi etkili konuşma
iş görüşmesi eğitimleri
iş görüşmesi feyyaz
iş görüşmesi film
iş görüşmesi filmi
iş görüşmesi fobisi
iş görüşmesi form örnekleri
iş görüşmesi formu
iş görüşmesi forum
iş görüşmesi fıkraları
iş görüşmesi fıkrası
iş görüşmesi genel müdür
iş görüşmesi genel yetenek testi
iş görüşmesi geri dönüş
iş görüşmesi giydirme oyunu
iş görüşmesi giyim
iş görüşmesi giyim kadın
iş görüşmesi grup mülakatı
iş görüşmesi güldür güldür
iş görüşmesi güçlü yönler
iş görüşmesi güçlü yönleriniz
iş görüşmesi hakkında
iş görüşmesi hakkında bilgi
iş görüşmesi hallerini anlatan 30 gif
iş görüşmesi hataları
iş görüşmesi hazırlık
iş görüşmesi hazırlığı
iş görüşmesi heyecan ilaç
iş görüşmesi heyecanı
iş görüşmesi hikayeleri
iş görüşmesi hobiler
iş görüşmesi ile ilgili filmler
iş görüşmesi ingilizce
iş görüşmesi ingilizce test
iş görüşmesi ingilizce çeviri
iş görüşmesi ingilizcesi
iş görüşmesi iyi geçmesi için dua
iş görüşmesi izni
iş görüşmesi için 10 giyim tüyosu
iş görüşmesi için sivi
iş görüşmesi için sunum hazırlama
iş görüşmesi için takım elbise
iş görüşmesi kadın kıyafet
iş görüşmesi karikatür
iş görüşmesi kombin
iş görüşmesi kombini tesettür
iş görüşmesi kombinleri
iş görüşmesi komik
iş görüşmesi konuşması
iş görüşmesi kravat rengi
iş görüşmesi kıyafet
iş görüşmesi kıyafeti erkek
iş görüşmesi maaş
iş görüşmesi maaş beklentisi
iş görüşmesi mail
iş görüşmesi mail örnekleri
iş görüşmesi maili
iş görüşmesi mailine cevap
iş görüşmesi makyaj
iş görüşmesi megep
iş görüşmesi meteor şakası
iş görüşmesi metni
iş görüşmesi mülakat soruları
iş görüşmesi nasıl giyinmeli
iş görüşmesi nasıl olmalı
iş görüşmesi nasıl yapılır
iş görüşmesi ne demek
iş görüşmesi ne giyilir
iş görüşmesi ne kadar sürer
iş görüşmesi ne zaman sonuçlanır
iş görüşmesi neden bizi seçtiniz
iş görüşmesi neden sizi seçmeliyiz
iş görüşmesi nedir
iş görüşmesi oje
iş görüşmesi olumlu cevap örneği
iş görüşmesi olumlu mu
iş görüşmesi olumlu olması için dua
iş görüşmesi olumsuz dönüş
iş görüşmesi olumsuz dönüş yazısı
iş görüşmesi olumsuz geri dönüş mesajları
iş görüşmesi olumsuz özellikler
iş görüşmesi onedio
iş görüşmesi oturuş
iş görüşmesi pdf
iş görüşmesi pozisyon annelik
iş görüşmesi ppt
iş görüşmesi püf noktaları
iş görüşmesi randevu talebi
iş görüşmesi randevu talebi maili
iş görüşmesi raporu
iş görüşmesi red cevabı
iş görüşmesi referans
iş görüşmesi rehberi
iş görüşmesi renk seçimi
iş görüşmesi rüya tabirleri
iş görüşmesi sakal
iş görüşmesi saç
iş görüşmesi saçı
iş görüşmesi sonrası
iş görüşmesi sonrası mail
iş görüşmesi sonrası teşekkür mektubu örnekleri
iş görüşmesi soruları
iş görüşmesi sorularına cevaplar
iş görüşmesi stresi
iş görüşmesi sunum
iş görüşmesi sunumu
iş görüşmesi takip maili
iş görüşmesi taktikleri
iş görüşmesi tavsiyeleri
iş görüşmesi teknikleri
iş görüşmesi teknikleri ppt
iş görüşmesi televizyon şakası
iş görüşmesi teşekkür maili
iş görüşmesi teşekkür mektubu
iş görüşmesi topsakal
iş görüşmesi türleri
iş görüşmesi tüyoları
iş görüşmesi uludağ
iş görüşmesi uludağ sözlük
iş görüşmesi vaka analizi
iş görüşmesi vaka çalışması
iş görüşmesi vaka örnekleri
iş görüşmesi ve mülakat teknikleri
iş görüşmesi video
iş görüşmesi video anne
iş görüşmesi videosu
iş görüşmesi vikipedi
iş görüşmesi vine
iş görüşmesi vücut dili
iş görüşmesi yalanları
iş görüşmesi yaparken dikkat edilecek kurallar
iş görüşmesi yaparken nelere dikkat etmeli
iş görüşmesi yaparken sorulması gereken sorular
iş görüşmesi yapmak ingilizce
iş görüşmesi yetenek sınavı
iş görüşmesi yiğit özgür
iş görüşmesi yol parası
iş görüşmesi yorumları
iş görüşmesi youtube
iş görüşmesi zara
iş görüşmesi zayıf yönler
iş görüşmesi zayıf yönleriniz
iş görüşmesi zeka soruları
iş görüşmesi zeka testi
iş görüşmesi zor sorular
iş görüşmesi çanta
iş görüşmesi çeviri
iş görüşmesi çeşitleri
iş görüşmesi ön yazı
iş görüşmesi öncesi dua
iş görüşmesi öncesi hazırlık
iş görüşmesi öncesi heyecan
iş görüşmesi öncesi okunacak dua
iş görüşmesi öncesi yapılması gerekenler
iş görüşmesi önerileri
iş görüşmesi örnekleri
iş görüşmesi örneği ingilizce
iş görüşmesi özellikleri
iş görüşmesi ücret beklentisi
iş görüşmesi şakası
iş görüşmesi şakası anne
iş görüşmesi şakası youtube
iş görüşmesi şikayetleri
iş görüşmesinde 2. mülakat
iş görüşmesinde 3.görüşme
iş görüşmesinde adaya sorulması gereken sorular
iş görüşmesinde adayın sorması gereken sorular
iş görüşmesinde asla vermemeniz gereken cevaplar
iş görüşmesinde jest ve mimikler
iş görüşmesinde ne renk giyilir
iş görüşmesinde sorulacak 10 soru
iş görüşmesinde sorulan 10 tuzak soru
iş görüşmesinde uygulanan testler
iş görüşmesinde uyulacak kurallar
iş görüşmesinde uyulması gereken görgü kuralları
iş görüşmesinde uyulması gereken kurallar
iş görüşmesinde uzmantv
iş görüşmesinde uzun saç
iş görüşmesinde zayıf yanlarımız
iş görüşmesinde zayıf yanlarımız sorulduğunda nasıl cevap vermeliyiz
iş görüşmesinde zayıf yönler sorulduğunda nasıl cevap verilmeli
iş görüşmesinde çanta
iş görüşmesinde çay içmek
iş görüşmesinde çizme giyilir mi
iş görüşmesinde çok heyecanlanıyorum
iş görüşmesinde çıkabilecek sorular
iş görüşmesinde çıkan sorular
iş görüşmesinde ücret pazarlığı
iş görüşmesinde ücret sorulur mu
iş görüşmesinde ücret sorulursa
iş görüşmesinde şaşırtan şaka
iş görüşmesine giderken nelere dikkat edilmeli
işkur iş görüşmesi 100 tl
japon iş görüşmesi
japonlarla iş görüşmesi java iş görüşmesi soruları
jti iş görüşmesi jungheinrich iş görüşmesi
komedi türkiye iş görüşmesi lg iş görüşmesi şakası
mandıra filozofu 2 iş görüşmesi microsoft türkiye iş görüşmesi
migros 1.levent iş görüşmesi migros iş görüşmesi 2015
p&g iş görüşmesi recep ivedik 2 iş görüşmesi
roleplay iş görüşmesi toplu iş görüşmeleri 2015
toplu iş sözleşmesi 2015 türk-iş hükümet görüşmesi 2015
türkiye finans iş görüşmesi uzmantv iş görüşmesi
zara 2.iş görüşmesi zara iş görüşmesi 2013
zara iş görüşmesi 2015
zara iş görüşmesi 2016 ülker iş görüşmesi ülker iş görüşmesi soruları ülkerde iş görüşmesi üçüncü iş görüşmesi ındıtex iş görüşmesi ısuzu iş görüşmesi

İlginizi Çekebilir  CV Hazırlama Rehberi : Cv Nedir Nasıl CV Hazırlanır, CV'de Neler Bulunur?
M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !