Online Banner Yapma Aracı , Hem de Programsız !

Bu yazımda sizlere programsız online banner yapma aracımızdan bahsedeceğim.

Günümüzde hemen hemen herkes ya sosyal medya sitelerinde yer alıyor, ya da bir websitesine sahip. Tüm sosyal medya sitelerinde ( Facebook, twitter, youtube, google +, pinterest vb. liste uzar gider ) kapak fotoğrafı, profil fotoğrafı, post paylaşımı, banner paylaşımı gibi kavramlar var.

Bunlara ya kişisel fotoğraflarımızı yüklüyoruz, ya internetten bulduğumuz bir görseli yüklüyoruz. Ya da tasarımları bana özel olsun diyerek bir aracı program yardımı ile (photoshop, illustrator, corel vb.) oluşturduğumuz görselleri yüklüyoruz. Sadece sosyal medya üzerinde değil, websiteleriz için de görsel ihtiyaçlarımız oluyor.

Kimilerimiz yukarıda adı geçen programları kullanmayı biliyor, kimilerimiz bilmiyor. Kimilerimizin ise bilse de ilgilenecek zamanı olmuyor.

İşte burada Online Banner Yapma aracımız devreye giriyor.

Online banner yapma aracımız isviçre çakısı gibi. Yok yok. Aşağıdaki ekran görüntüsü üzerinden konuşalım.

İlginizi Çekebilir  Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır ? ( ∞ )

Online banner yapma

İlk açtığımızda bizi resim yükleme penceresi karşılıyor. Dilediğimiz resmi URL ile çekebilir veya bilgisayarımızdan yükleyebiliriz. Veya sıfırdan bir tasarım yapmak istiyorsak yeni oluştura basarak görseli yükleyeceğimiz platformun ihtiyaçlarına uygun bir çözünürlük girebiliyoruz.

banner boyutu

Sol menüde gördüğünüz üzere yazı, çizim, filtre, şekil ve çıkartmalar seçeneklerimiz var.

Yazı menüsünde Serifli, Serifsiz, Monospace, El yazısı gibi onlarca alternatif font arasından beğendiğiniz fontu seçerek oluşturacağımız banner üzerine yazı yazabilirsiniz.

Çizim bölümü biraz yetenek ve yaratıcılığınıza kalmış, çeşitli brushlar ile kendiniz çizim yapabiliyorsunuz.

Filtreler ise Instagram’dan aşina olduğumuz görsel filtreleri. Resimlere değişik renk efektleri vermek için kullanılıyor.

Şekiller kısmında daire, diktörtgen, üçgen, beşgen gibi geometrik şekiller var ve ben şahsen birçok bannerda bunları kullanıyorum.

Çıkartmalarda ise birbirinden farklı birçok çıkartma mevcut, tasarımınıza ekleyerek renklendirebileceğiniz.Tüm bu araçları inceleyip biraz hakim olduktan sonra ortaya çok ilginç tasarımlar çıkarabiliyoruz. Hem de program bilgisi gerektirmeden!

İlginizi Çekebilir  Facebook Sayfası Yönetimi ve İletişim Stratejileri

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ise png, jpeg ve json formatında indirme imkanı sunuyor. Png ve jpeg’i zaten biliyoruz, json ise üzerinde çalışılan bir görseli sonradan tekrar düzenlemeye devam edebilmek için indirilen bir format. Zamanınız yok bir miktar çalıştınız ve emekleriniz boşa gitmesin istiyorsanız json indirip sonra tekrar katman katman kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Ayrıca benim şahsi olarak en sevdiğim kısımlarından biri ise, tasarımını tamamlayıp özellikle jpeg olarak indirdiğimiz bannerin sıkıştırılmış bir şekilde optimize indiriliyor olması. Biliyorsunuz websitelerinin geç açılmasının en büyük sebeplerinden birisi optimize edilmemiş görseller, hatta gtmetrix ve pindol gibi birçok araç yavaş sitelerde en fazla optimize edilmemiş görseller için bize kızar.

Online banner yapma aracımız ise sonradan optimize etmenize gerek kalmadan resimleri optimize bir şekilde indirmenize olanak sağlıyor.

Aracımıza linkten ulaşabilirsiniz : https://odiji.com/banner-yap

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !