Online Banner Yapma Rehberi – Programsız Online Banner Yapma

Bu yazımda photoshop, illustrator, corel gibi program bilgisi olmayanlar için, programsız online banner yapma konusunda bilgiler verip, program kullanmadan profesyonel banner nasıl hazırlanır açıklamaya çalışacağım. Öncelikle bu kadar banner demişken banner nedir bir bakalım.

Banner Nedir ?

Banner genel anlamı ile reklam amaçlı kullanılan belirli kurallar çerçevesinde hazırlanmış görsellerdir. Genelde website sahipleri reklam verme/alma işlemlerinde banner kullanırlar. Mesela okuduğunuz bu yazı içerisinde yer alan “Minergate” reklam görseli bir 728×90 banner dir. Diğer yandan günümüzde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve insanların bu platformlarda profil, kapak, öne çıkan görsel gibi tasarımlara ihtiyaç duyması ile bu görsellerin isimleri de banner olarak kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin : youtube bannerleri , minecrafta bannerleri veya facebook kapak banneri , reklam banneri  gibi. Bu aramalar Odiji’ye banner ile ilgili gelen ziyaretçilerin yaptığı aramalar arasında. Aslında çok doğru bir kullanım olmasa da bu şekilde kullanılıyor olduğu bir gerçek.

Banner Nasıl Hazırlanır ?

Hangi alanda kullanacak olursanız olun, bir banner ihtiyacınız olduğunda öncesinde bir hazırlık yapmanız, hazırlayacağınız çalışmanın etkili olması için gereklidir. Sonuç olarak banner bir dikkat çekme ve sunum aracıdır, ne kadar iyi banner hazırlarsanız o kadar etkili geri dönüş alırsınız. Benim banner yapımı öncesinde bir Banner hazırlama evresi olarak adlandırdığım evre var. Bu evrede yapacak olduğum bannerin detaylarının yol haritasını çıkarırım.

  • Hazırlayacağım banner konusu ne üzerine olacak ?
  • Hazırlayacağım banner ölçüleri kaç px x px olacak ?
  • Hazırlayacağım bannerin konusunu en iyi şekilde nasıl anlatabilirim ?
  • Tasarım olarak günümüzdeki trendler neler ve bu trendleri nasıl aktarabilirim ?
  • Banner tasarımı yaparken kullanacağım metinde neler yazacak ?
  • Yapacağım banner çalışmasında kullanacağım slogan ne olacak ?
  • Çalışacağım konu ile ilgili daha önce yapılan banner tasarımları nasıl ?
  • Paylaşım yapacağım platform için ( site, facebook, youtube vb) banner boyutu nasıl daha optimize edilebilir ?

Bu listeyi siz kendinize göre artırabilirsiniz.

Banner Nasıl Yapılır ?

Banner hazırlama işleminden sonra sıra online banner yapma evresine geçiyor. Banner yapma online banner yapma siteleri ile artık çok kolaylaştı. Eskiden banner yapma programsız zordu ancak artık program bilgisi gerekmiyor. Size önereceğim araçlar ile programsız banner yapabileceksiniz. 

 

Programsız banner yapma siteleri : 

Odiji :

Kendi sitem olan Odiji’nin banner yapma sayfası. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz > https://odiji.com/banner-yap/

online banner yapma

Sayfa ilk açıldığında sıfırdan bir banner yapımı için veya var olan bir görsel üzerinde düzenleme için seçenek sunuyor. Dilerseniz internetteki bir görseli Resmi url’den yükle bölümünden url ile, dilerseniz bilgisayarınızdan yükleyebiliyorsunuz veya Yeni oluştur butonu ile sıfırdan bir tasarım yapabiliyorsunuz.

online banner yapimi

Sonrasında sol tarafta kesme biçme metin, görsel , şekil ekleme menülerinden tasarımınıza devam edebiliyorsunuz.

Odiji Banner ile Programsız Youtube banner yapımı

Banner yapma aracım ile çalışmaya başlamadan önce youtube banner boyutları konusunda bir araştırma yaptım ve Youtube kendi sitesinde açıkladığı youtube banner boyutu 2560 x 1440 olduğunu gördüm. Aracımızda “yeni oluştur” butonuna tıkladığımızda aşağıdaki seçenekten 2560 x 1440 değerlerini girerek youtube banner ölçüleri problemi yaşamadan banner hazırlayabilirsiniz.

youtube banner boyutu youtube banner boyutları

Odiji Banner Yapma aracımızı sınırsız kullanabilirsiniz. Herhangi bir ücret sözkonusu değildir. Piyasada özellikle yabancı banner yapma siteleri mevcut internetten banner yapma hizmetleri sunuyorlar ancak çoğusu bedava değil ücretli. Odiji banner ile ücretsiz banner yapabilirsiniz.

 

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap

520+ Abone Arasına Katıl !