Online Banner Yapma Rehberi – Programsız Online Banner Yapma

Bu yazımda photoshop, illustrator, corel gibi program bilgisi olmayanlar için, programsız online banner yapma konusunda bilgiler verip, program kullanmadan profesyonel banner nasıl hazırlanır açıklamaya çalışacağım. Öncelikle bu kadar banner demişken banner nedir bir bakalım.

Banner Nedir ?

Banner genel anlamı ile reklam amaçlı kullanılan belirli kurallar çerçevesinde hazırlanmış görsellerdir. Genelde website sahipleri reklam verme/alma işlemlerinde banner kullanırlar. Mesela okuduğunuz bu yazı içerisinde yer alan “Minergate” reklam görseli bir 728×90 banner dir. Diğer yandan günümüzde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve insanların bu platformlarda profil, kapak, öne çıkan görsel gibi tasarımlara ihtiyaç duyması ile bu görsellerin isimleri de banner olarak kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin : youtube bannerleri , minecrafta bannerleri veya facebook kapak banneri , reklam banneri  gibi. Bu aramalar Odiji’ye banner ile ilgili gelen ziyaretçilerin yaptığı aramalar arasında. Aslında çok doğru bir kullanım olmasa da bu şekilde kullanılıyor olduğu bir gerçek.

Banner Nasıl Hazırlanır ?

Hangi alanda kullanacak olursanız olun, bir banner ihtiyacınız olduğunda öncesinde bir hazırlık yapmanız, hazırlayacağınız çalışmanın etkili olması için gereklidir. Sonuç olarak banner bir dikkat çekme ve sunum aracıdır, ne kadar iyi banner hazırlarsanız o kadar etkili geri dönüş alırsınız. Benim banner yapımı öncesinde bir Banner hazırlama evresi olarak adlandırdığım evre var. Bu evrede yapacak olduğum bannerin detaylarının yol haritasını çıkarırım.

  • Hazırlayacağım banner konusu ne üzerine olacak ?
  • Hazırlayacağım banner ölçüleri kaç px x px olacak ?
  • Hazırlayacağım bannerin konusunu en iyi şekilde nasıl anlatabilirim ?
  • Tasarım olarak günümüzdeki trendler neler ve bu trendleri nasıl aktarabilirim ?
  • Banner tasarımı yaparken kullanacağım metinde neler yazacak ?
  • Yapacağım banner çalışmasında kullanacağım slogan ne olacak ?
  • Çalışacağım konu ile ilgili daha önce yapılan banner tasarımları nasıl ?
  • Paylaşım yapacağım platform için ( site, facebook, youtube vb) banner boyutu nasıl daha optimize edilebilir ?
İlginizi Çekebilir  Instagram Önerilenler Nasıl Kaldırılır?

Bu listeyi siz kendinize göre artırabilirsiniz.

Banner Nasıl Yapılır ?

Banner hazırlama işleminden sonra sıra online banner yapma evresine geçiyor. Banner yapma online banner yapma siteleri ile artık çok kolaylaştı. Eskiden banner yapma programsız zordu ancak artık program bilgisi gerekmiyor. Size önereceğim araçlar ile programsız banner yapabileceksiniz. 

 

Programsız banner yapma siteleri : 

Odiji :

Kendi sitem olan Odiji’nin banner yapma sayfası. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz > https://odiji.com/banner-yap/

online banner yapma

Sayfa ilk açıldığında sıfırdan bir banner yapımı için veya var olan bir görsel üzerinde düzenleme için seçenek sunuyor. Dilerseniz internetteki bir görseli Resmi url’den yükle bölümünden url ile, dilerseniz bilgisayarınızdan yükleyebiliyorsunuz veya Yeni oluştur butonu ile sıfırdan bir tasarım yapabiliyorsunuz.

online banner yapimi

Sonrasında sol tarafta kesme biçme metin, görsel , şekil ekleme menülerinden tasarımınıza devam edebiliyorsunuz.

Odiji Banner ile Programsız Youtube banner yapımı

Banner yapma aracım ile çalışmaya başlamadan önce youtube banner boyutları konusunda bir araştırma yaptım ve Youtube kendi sitesinde açıkladığı youtube banner boyutu 2560 x 1440 olduğunu gördüm. Aracımızda “yeni oluştur” butonuna tıkladığımızda aşağıdaki seçenekten 2560 x 1440 değerlerini girerek youtube banner ölçüleri problemi yaşamadan banner hazırlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Online Banner Yapma Aracı , Hem de Programsız !

youtube banner boyutu youtube banner boyutları

Odiji Banner Yapma aracımızı sınırsız kullanabilirsiniz. Herhangi bir ücret sözkonusu değildir. Piyasada özellikle yabancı banner yapma siteleri mevcut internetten banner yapma hizmetleri sunuyorlar ancak çoğusu bedava değil ücretli. Odiji banner ile ücretsiz banner yapabilirsiniz.

Siteye Gelen Sorgular
banner yapma banner yapımı youtube banner yapma banner yap banner yapma sitesi banner yapma programı banner hazırlama online banner yapma banner yapma siteleri youtube banner yapma sitesi banner yapimi banner yapma programsız programsız banner yapma ts3 banner yapma sitesi banner oluşturma youtube banner yapma programsız minecraft banner yapma sitesi ücretsiz banner banner yapmak banner yapma youtube ücretsiz banner yapma banner yapımı programsız programsız banner bedava banner youtube banner yap banner hazırla online banner yap banner oluştur bedava banner yapma profesyonel banner yapma banner siteleri youtube kanal banner yapma reklam banner yapma online banner youtube banner yapımı ücretsiz banner yap kanal banner yapma banner yapma online site banner örnekleri banner hazırlama programı flash banner yapma banner nasıl yapılır minecraft banner yapma youtube banner hazırlama youtube banner boyutu banner örnekleri banner hazirlama banner oluşturucu internetten banner yapma kanal banner 2048×1152 banner yaptır youtube banner boyut banner programı isimli banner yapımı youtube banner yapma programı youtube banner örnekleri hazır banner yapma şekilli banner minecraft gradient banner facebook banner boyutu youtube banner png banner ler minecraft banner yapma programsız profesyonel banner

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

1 Yorum

  • Genelde alışveriş yaptığım sitelerde bile yorum yapmayı çok sevmem.Lakin bu programı kullanıyorum ve gerçekten sade ve işlevsel olduğu için çok beğeniyorum.Kendimde bir bilişim firmasında çalışıyorum.Zaman zaman programınızı kullanıyorum elinize sağlık , başarılarınızın devamını dilerim…


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !