Seo Uyumlu Makale Nasıl yazılır ? En Etkili Seo Teknikleri

Seo Uyumlu Makale Nasıl yazılır ?

Seo nedir sorusunun cevabına bu yazımda bir nebze de olsa kendimce açıklık getirmiştim. Ayrıca o makalemde kaliteli içerikten de bahsetmiştim. Kaliteli içerik demek, seo uyumlu makale ve sosyal medyada paylaşılabilecek içerik demektir.

Kaliteli içerik, ziyaretçi bir google araması ile bir içeriğe geldiğinde, o içeriğin ortalama okuma süresince sayfada kalıp, sosyal medyada paylaşacak kadar seveceği içeriktir.

Seo nedir, nasıl yapılır, seo uyumlu makale yazma aramaları içerisine girdiyseniz, bu konuda birkaç site, blog ve yazı karıştırdıysanız muhakkak karşınıza çıkmıştır, ” Content is king” mealen, “İçerik kraldır.”

İçerik içerik içerik peki nedir bu içerik ? İçerik veya content, ülkemizde makale kelimesi olarak geçer. Makale yazdım, makale yazdırdım, makale yazarlığı gibi tabirleri vardır.

İçerik veya diğer adıyla makale, Seo çalışmalarının temeli, olmazsa olmazı, orta direğidir. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olmaktır, hadisini kendine düstur edinen Google amcamızın en önem verdiği kriterlerden olan makale , seo uyumlu olmalı ve ayrıca insanlara ( bizim tabirimizle ziyaretçiye) faydalı olmalıdır.

Şimdi gelelim Seo Uyumlu Makale kriterlerine.  Bu kriterleri çok detaylı olarak yazmayacağım. Sadece benim tecrübelerimden çıkarımlarımı ve en önemli saydığım konuları yazacağım.

Makale başlığı önemlidir. Hem aramalarda dikkat çeker ziyaretçi kazandırır, hem de önemli seo kriterlerindendir. Makale başlığını avantajımıza kullanmamız gerekir. Makale için belirlediğiniz anahtar kelime, makale başlığında en başta olmalıdır. Benim bu yazı için belirlediğim anahtar kelime “Seo uyumlu makale” ve farkındaysanız makalenin başlığında en başta.

Makale linki önemlidir. Link olabildiğince kısa olmalıdır. Genelde blog yazarken kullanılan blogger olsun, wordpress, joomla olsun altyapılar, makale başlığından linki otomatik çeker, sizin bunu sonradan manuel düzenlemeniz gerekir. Farkettiyseniz bu makale başlığında En etkili seo teknikleri kelimesi var ancak benim odaklandığım anahtar kelime seo uyumlu makale yazmak olduğu için makale linkinden bunu çıkartarak linkimi elimden geldiğince kısalttım.

Matt Cutts‘ın yalancısıyız, meta keywordsler Google sıralamalarına artık etki etmiyor ancak meta açıklamalar halen önemini koruyor. Meta açıklamalar googleda bir arama yaptığınızda çıkan sonuçlarda sitelerin linklerinin altında çıkan kısa açıklama yazısıdır.

Üstteki görselde yaptığım vatan bilgisayar aramasında çıkan sonucu görüyorsunuz. Linkin altındaki açıklama meta açıklama. Ve arama kelimem vurgulanmış olarak çıkıyor farkındaysanız. Önemli nokta. Meta açıklama yazmazsanız makalenizin ilk bir-iki cümlesini meta yerine kullanacaktır google bunu da unutmayın.

Makale başlığı, makale linki meta açıklamadan sonra ve en önemlisi makalenin uzunluğu. Makalenin uzunluğu içeriğin google’da alacağı sıralamayı doğrudan belirleyen bir kriter. Aşağıdaki tablo belirli aramalarda ilk sıradaki sonuçların makale uzunluklarını gösteriyor.

Benim şahsen bu tablodan ve kendi çalışmalarımdan çıkardığım sonuç, bir makale eğer ciddi bir şekilde sıralamaya girmek istiyor ise, en az 1890 kelime ve üzerinde olmalı. Tabi bu uzunlukta bir makale yazmak da büyük ciddiyet, çaba ve özen gerektiren bir iş. Hepinizin bildiği bazı haber siteleri gibi 2000 kelimelik makale yazıp bu 2000 kelimenin en az 1500’ünün anahtar kelimelerin anlamsız şekilde doldurulmuş, kalan 500 kelimenin de aranılan sorguyu cevaplandıramayacak kadar niteliksiz laf kalabalıkları şeklinde içerik hazırlarsanız, belki siteniz otoriter ise sıralamaya girecektir ancak hemen çıkma, açılma sayfasında durmama, paylaşım almama vb. gibi etkenler nedeni ile hızlıca sıralamadan düşecektir. Kaliteli içerik önemli yani. Kaliteli içerik nasıl yazılır konusunu bir sonraki makalemde irdeleyeceğim.

Anahtar kelime konumu önemlidir. Yapılan onlarca araştırmalar ve testler sonucunda, anahtar kelimenin makalenin ilk 100 kelimesi arasında geçmesinin faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Anahtar kelime yoğunluğu önemlidir. Ancak piyasada geçen söylemler gibi %6 %12 %3 %15 gibi kesin bir anahtar kelime yoğunluğu olması yanlıştır. Anahtar kelime makalenin konusunun motorların belirlemesi adına önemlidir. Ancak belirli bir sayı vermek bence doğru değildir. Önemli olan yerleştirilen anahtar kelimelerin doğal görünmesidir. Ben şahsen makalelerimde %4-5’i geçmemeye çalışıyorum. Unutmayınız ki kelime sayısı arttıkça da anahtar kelime sayısını doğru orantıda artırabilirsiniz.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır : En Etkili Seo Teknikleri Part 1 yazımı burada noktalıyorum. Part 2’de görüşme üzere…

İlginizi Çekebilir  Seo Nedir , Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır ?
M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

13 Yorum

  • Makalelerimi olabildiğince uzun yazmaya çalışıyorum gerçekten büyük etkisi var ve google bu sizi daha önde tutuyor. Bu verdiğin bilgiler içinde teşekkür ederim

  • Çok faydalı bir makale olmuş. Dikkate almaya çalışacağım umarım faydasını görürüm.Ellerinize sağlık; başarılar.

  • çoğu aslında dikkat etmeye çalıştığımız kriterler olmuş, Meta keywords ler önemli değil demişsiniz benim makalelere bazen keywords lerden kullanıcı trafiği geliyor. ben mi yanlış anladım acaba

  • Kesinlikle doğru tespitler olmuş. Ancak Makale ile haber değeri taşıyan yazıları birbirine karıştırmamak lazım. Makaleler genellikle alanında uzman kişiler tarafından o alanda yazılan yazılardır. Yani makalelerin 1890 kelimenin üzerinde olması doğrudur. Bizler genellikle haber değeri taşıyan yazılar yazıyoruz ki bunlarda da en az 300-350 kelimeyi geçmek gerekiyor. Bilgiler için teşekkür ederim.

  • İşte “seo uyumlu makale” son satırına kadar kendini okutturan her makale tekniksiz şartsız bence seo uyumludur. Bu güzel paylaşımda onlardan biri


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !