sigarayi birakma

Sigaradan Kurtulmak Çok Kolay!

Evet, başlığı sigaradan kurtulma olarak attık çünkü toplumun büyük bir kesiminin sigara bağımlısı olduğu aşikâr bir gerçektir. Sigara bırakma tiryakiler için aşılmaz, üstesinden gelinmez bir durum olarak algılansa da ilk ihtiyacınız olan şey kendinize inanmak.

Sigara bırakma uzun zamandır nikotin bağımlısı olunduğundan ilk başta zor gelebilir çünkü vücut buna ihtiyaç duyar ve vücudun nikotinsizliğe tepkisi genelde 2 hafta sürmektedir. Belki bir uzman eşliğinde vücudunuzu, çevrenizi ve kendinizi daha çok yıpratmadan ilk başta iradenize hâkim olmayı tekrar edinerek eski sağlığınızı yeniden elde edebilirsiniz.

Tek alışkanlığım bu, kullanan benim başkası niye etkilensin gibi cümleleri sigara bırakmasını söylediğimiz birçok kişiden duyabiliriz. Başkası neden etkilensin demeyin, içmeyen biri neden sizin dumanınızdan pay almak zorunda kalsın bir de böyle bakın. Pasif içicilik diye bir kavram var. Bu pasif içiciler sigara kullanmadığı halde sigara içen bir kişi kadar zarar görmektedir. Ne kadar çok sigara solursa hastalıklara yakalanma riski o kadar artacaktır.

İlginizi Çekebilir  İngilizce Öğrenmek İçin İngilizce Kursu Tavsiyesi Ankara

Sigaranın çevreye verdiği bu sıkıntılı durumlardan bahsettikten sonra bağımlı için durum nedir bir de bunu ele alalım.

Sigara kullanan bir insan hayattan zevk alamaz en başta bunu söyleyebiliriz. Sigara içmenin uygun olmadığı ortamlarda stres, huzursuzluk, sinirlilik hali mevcuttur ki bu da insanı sürekli gergin kılar. Peki, bunun dışında neler sayabiliriz dersek diş ve diş eti hastalıkları, şeker, kalp damar tıkanıklıkları, kemik erimesi gibi birçok hastalığa sebep olmaktadır. Burger hastalığı yani kalp ve damar tıkanıklığı neticesinde el bacak gibi organlarınızı kaybetmeniz, gebelik döneminde kullanılan sigaradan ötürü bebeğin doğduktan sonra sağlığında meydana gelen bir takım sorunlar ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok kanser çeşidi mevcuttur.

Bir sigaram var dememek için o kadar çok nedeniniz var ki başta sağlığınız. Bu bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz nikotin sakızı, elektronik sigara, hipnoz yöntemi. Sizlerde bu kötü alışkanlıktan sigara bırakma yöntemlerimizi deneyerek bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  İnternetten fiat yedek parça alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tabi ilk başta söylediğimiz üzere sigara bırakma hali atacağınız ilk adım kendinize inanmaktır. Kendinize inancınız olsun, sigarayı bırakın ve sevdiklerinizle sizi bekleyen bir ömrün doyasıya tadını çıkartın. Bağımlı olmadığınız bir ömür dileriz. Sağlıkla.

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap


Hakkında

Dijital Pazarlama Trendleri, Yeni Teknolojilerle ilgili haberler ve birtakım bullshit.

520+ Abone Arasına Katıl !