WordPress SSL Kurulumundan Sonra 404 Hatası Sorunu ve Çözümü

WordPress sitenize SSL kurulumu yaptınız herşey çok güzel. Ancak kurulumdan sonra yazılarınıza veya sayfalarınıza tıklıyorsunuz ve o da ne ? Çirkin ve acımasız bir 404 hata sayfası sizi karşılıyor. İşte o sayfa ile biz de yüzleştik ve çözdük. İşte WordPress SSL kaynaklı 404 hatası sorunu çözümü :

  1. Hosting/sunucu panelinizde wordpress’in dosyalarının bulunduğu klasörde .htaccess dosyası var mı yok mu kontrol ediyorsunuz.
  2. Yoksa bir dosya oluşturup adını .htaccess yazıp kaydediyorsunuz ve düzenle diyorsunuz.
  3. Varsa doğrudan düzenle diyorsunuz.
  4. Aşağıdaki kodları .htaccess dosyanıza ekliyorsunuz
 BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

İşlem bu kadar. Bu kodlar SSL kurulumundan sonra gelen 404 hata sayfalarını kaldıracak, diğer bir deyişle doğru kurulumu sağlayacaktır.

Bu işlem aslında belirli bir süreç olan kurulumun sadece bir parçası. Öncesinde Sertifika isteği var, mail onayı var, sertifika yükleme var, var da var. Bir SSL için bu kadar zahmete girmeye gerek var mı demeyin. Google doğrudan belirtmese de  SSL sertifikası olan sitelere avantajlar sağlayacağını dolaylı olarak dile getirmişti. Biz test edip farkını net gördük sıralamaya olan etkisinin. Sonrasında zaten gelen Chrome güncellemesi ile SSL kullanmayan sitelerde solda güvenli değil ibaresi belirdi ki artık sertifika almayan siteyi dövüyorlar desek yeridir.

M.Fevzi Çelik

M.Fevzi Çelik

Seo geek by day, blutbad by night.

Bir yorum yap

520+ Abone Arasına Katıl !